"Sen Alicji, czyli jak działa mózg" - Jerzy Vetulani

poniedziałek, 18 marca 2019

Udostępnij ten wpis:
Jestem biologiem, więc uwielbiam książki dla dzieci o przyrodzie, o funkcjonowaniu organizmu człowieka, o roślinach, wirusach, bakteriach, zwierzętach. Jedną z książek, w tej tematyce, która mnie szczególnie urzekła jest "Sen Alicji, czyli jak działa mózg". A dodatkowym powodem dla którego właśnie dziś o tej książce piszę, jest to, że 18 marca obchodzony jest Europejski Dzień Mózgu.Autorem książki jest wybitny naukowiec i popularyzator nauki, profesor Vetulani - autor wielu książek, ale z myślą o dzieciach napisał tę jedną książkę - "Sen Alicji, czyli jak działa mózg". 

Alicja zasnęła, ale jej wszystkie organy, a przede wszystkim mózg pracują nadal. Alicja ma bardzo ciekawy sen - śni o tym jak działa mózg. 
Z książki w sposób przystępny dowiemy się o tym jak zbudowany jest mózg, jakie zadania spełniają jego poszczególne części. Zapoznamy się z takimi pojęciami jak pień mózgu i móżdżek. Zgłębimy tajniki ludzkiej pamięci i naszych emocji. Po przeczytaniu tej książki jak wygląda komunikacja w mózgu. Dowiemy się, że mowa jest cechą wyłącznie ludzką oraz zrozumiemy dlaczego jedni są praworęczni a inni leworęczni.


Sen Alicji, to książka którą warto przeczytać  dzieckiem, a jeśli dziecko czyta ją samo, to warto aby rodzic też ją przeczytał, żeby móc podyskutować z dzieckiem na właściwym poziomie. 

A najlepszą recenzję tej książce wystawił profesor Stanisław Kwiatkowski:

"Kto ma mózg, powinien przeczytać tę książkę!" 


Post powstał w ramach kampanii społecznej KOCHANIE PRZEZ CZYTANIE #KOCHANIEprzezCZYTANIE14 komentarzy

 1. Sama lubię takie książki, a recenzja pana profesora mnie przekonała 😊

  OdpowiedzUsuń
 2. Myślisz, że dla 4-latki (no dobra, 4.5 ;-)) nada się? Bo zaciekawiła mnie ta książka.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pierwszy raz czytałam z synem, kiedy miał 5 lat, nie rozumiał wszystkiego, ale był zainteresowany, później czytaliśmy jeszcze raz, ma teraz 6 lat, nadal nie wszystko jest dla niego jasne, ale myślę, że to książka na lata :) a poza tym dla dorosłego to też świetna lektura!

   Usuń
 3. Muszę ją koniecznie kupić! 😍 Skradła moje ♥️

  OdpowiedzUsuń
 4. Wydaje mi się, że moja córka ostatnio dostała tę książkę i ją podczytywała wieczorami. Ale ona już taka cicha woda, ze sobie lubi czytać sama. Muszę ją dopaść, żeby się podzieliła lekturą. Bo ja też chcę chociaż tą książkę obejrzeć!

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie słyszałam o niej wcześniej, ale zapowiada się naprawdę dobrze.

  OdpowiedzUsuń
 6. Uważam, że nie ma tematów, których nie można poruszać z dzieckiem, byle to zrobić na ich poziomie rozwoju - a takie książki znacznie ułatwiają to rodzicom. Super wybór :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Książka jest na prawdę zachwycająca - a i rozwijająca i dla dziecka i dla dorosłego :)

   Usuń
 7. To z pewnością ciekawa pozycja, dla nas jeszcze za wcześnie, ale dopiszę do swojej dłuuuugaśnej listy książek do przeczytania. :D

  OdpowiedzUsuń
 8. Super kampania <3 a co do książeczek, niezwykle ważne jest, by te dla dzieci nie tylko bawiły, ale przede wszystkim uczyły :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Wygląda jak książka, z której sama mogłabym się dużo nauczyć! Takie książki lubię najbardziej - odkrywać świat wspólnie z dzieckiem. Dzięki za tę propozycję!

  OdpowiedzUsuń

Copyright © Szablon wykonany przez Blonparia