"Przytulanki - czyli wierszyki na dziecięce masażyki"

środa, 20 marca 2019

Udostępnij ten wpis:
O tym, że bliskość i dotyk mają ogromne znaczenie w rozwoju dzieci wiemy nie od dziś.  Dotyk jest jednym z największych i najważniejszych zmysłów, w jakie wyposażyła nas natura. Pełni funkcję obronną, odgrywa rolę w planowaniu ruchu, pomaga w kształtowaniu percepcji wzrokowej oraz w rozwoju sprawności manualnych. Ciekawostką jest to, że rozwija się z tego samego listka zarodkowego, co układ nerwowy, a jego aktywność można obserwować już w 6-8 tygodniu życia płodowego. Niemowlęta za pośrednictwem dotyku odbierają ponad 80 % bodźców z otoczenia, w ten sposób poznając świat. Niemowlaki uwielbiają być tulone, głaskane, przytulane. Dotyk stymuluje układ nerwowy. Przyśpiesza on dojrzewanie neuronów i rozbudowę połączeń pomiędzy nimi. Według naukowców  pomiędzy 3 a 7 rokiem życia  zachodzi najszybszy rozwój najbardziej istotnych struktur mózgu. Dlatego jest to okres najbardziej intensywnych zmian w rozwoju psychoruchowym dziecka. W tym czasie kształtują się relacje dziecka z otoczeniem, rozwija i doskonali się sprawność ruchowa oraz mowa. Świetną formą kontaktu fizycznego jest wzięcie dziecka na kolana podczas czytania mu książek czy też masażyki wykonywane np. na plecach. Dzieci kochają  takie zabawy, ponieważ poza bliskością dają im ogromną dawkę pozytywnych emocji.

Dlatego dziś chciałam przedstawić Wam wspaniałą książkę pod redakcją pani profesor Marty Bogdanowicz, psychologa klinicznego dziecięcego - laureatka Orderu Uśmiechu, pt. "Przytulanki, czyli wierszyki na dziecięce masażyki". Kto z nas nie pamięta zabaw z przedszkola typu "Idzie pani na szpileczkach..."? Kiedy ja chodziłam do przedszkola, już prawie 30 lat temu, te zabawy były jednymi z naszych ulubionych. I właśnie książeczka "Przytulanki, czyli wierszyki na dziecięce masażyki" jest zbiorem takich wierszyków, rymowanek wraz z którymi w zabawie możemy zastosować masażyk. Każdy wierszyk opatrzony jest komentarzem jak wykonać masażyk do danego tekstu, oczywiście możemy wprowadzać też swoje zmiany. We wstępie do książki znajduje się komentarz pani profesor Bogdanowicz o wartości dotyku i o tym jak wykonywać masażyki. Masażyki nazywane są przez autorkę zabawami relacyjno- relksującymi, gdyż służą zarówno pogłębianiu kontaktu między dorosłym a dzieckiem, a także odprężeniu i wspólnemu przeżywaniu radości. 


Wpis w ramach kampanii społecznej KOCHANIE PRZEZ CZYTANIE #KOCHANIEprzezCZYTANIE


5 komentarzy

 1. Może kiedyś się na nią skuszę.

  OdpowiedzUsuń
 2. Lubię takie wierszyki dla dzieci. Sama znam tylko jeden, więc tym bardziej bym kupiła taką książkę.

  OdpowiedzUsuń
 3. O mamusiu! Po około 20 latach uświadomiłaś mnie, że mój wierszyk do masażu pleców był zlepkiem kilku! Musze to naprawić i kupić tę książkę. :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Ojej! Koniecznie muszę zainwestować w tę książkę :) Takie masaże to mega zabawa z dzieckiem :)

  OdpowiedzUsuń

Copyright © Szablon wykonany przez Blonparia