Dlaczego warto czytać dzieciom? - kampania społeczna "Kochanie przez czytanie"

piątek, 1 marca 2019

Udostępnij ten wpis:
Dziś, 1 marca, wystartowała kampania społeczna na rzecz promocji głośnego czytania dzieciom - KOCHANIE PRZEZ CZYTANIE #kochanieprzezczytanie. Ja także postanowiłam zaangażować się w tę akcję dodając w marcu do postów w mediach społecznościowych, dotyczących książek dla dzieci oraz czytania dzieciom, hasztag #kochanieprzezczytanie. Kampania ta jest wspierana przez Fudację Cała Polska Czyta Dzieciom. Dlatego też dziś, w ramach inauguracji kampanii na moim blogu, post dotyczący znaczenia czytania dzieciom.Kilka lat temu czytałam wspaniały artykuł Andrzeja Saramonowicza w Wysokich Obcasach dotyczący głośnego czytania dzieciom, zapisałam sobie wtedy taki fragment dotyczący czytania dzieciom, które jeszcze czytać nie potrafią:

"Czytanie dziecku, które nie umie czytać, jest równie ważne jak nakarmienie dziecka, które nie umie samo jeść - zaspokaja głód duszy i syci jego wyobraźnię, która - jeśli nie zostanie nakarmiona - nie urośnie i przez całe życie twojego dziecka będzie karłem". 

Słowa te głęboko zakorzeniły się w mojej głowie i staram się je wprowadzać w życie.
Niezwykle ważne słowa pan Saramanowicz napisał także o głośnym czytaniu dzieciom, które czytać już potrafią:

"Czytanie dziecku, które już umie czytać, również ma sens; jest jak wyprawa w góry czy nad jezioro - buduje wspólnotę przeżyć. Wiele rzeczy będziecie jeszcze w przyszłości dzielić z własnym dzieckiem, ale wspomnienie wspólnych podróży w świat wyobraźni zostanie w was na zawsze."

Mój starszy syn uczy się właśnie czytać, ale myślę, że głośne wspólne czytanie będzie nam towarzyszyło jeszcze długo. Uważam, że obydwa powyższe cytaty, są to słowa, które powinien przeczytać i zapamiętać każdy rodzic. I każdy rodzic powinien wprowadzić je w życie w swojej rodzinie, dlatego, że czytanie dzieciom ma same zalety:

- u najmłodszych przyspiesza rozwój mowy;
- wpływa na rozwój emocjonalny i intelektualny dziecka;
- rozwija zasób słownictwa;
- buduje poczucie własnej wartości; 
- uczy myślenia przyczynowo-skutkowego;
- tworzy więź z rodzicem;
- rozwija zasób słownictwa;
- jest to świetny sposób na spędzenie razem wolnego czasu.Jeśli jesteście zainteresowani tym jak czytanie wpływa na dzieci, jakie ma znaczenie w ich wychowaniu, bardzo polecam Wam książkę Ireny Koźmińskiej i Elżbiety Olszewskiej "Wychowanie przez czytanie". Z książki dowiecie się szerzej dlaczego warto czytać dzieciom, co im czytać, oraz w jaki sposób. 

Także czytajmy dzieciom, bo jest to inwestycja w ich rozwój i ich przyszłość!

18 komentarzy

 1. Muszę sobie tą książkę w końcu zakupić. Poluję od dłuższego czasu 😊😊😊 świetny cytat.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja pożyczałam z biblioteki, ale jeśli kiedyś trafi się okazja kupię egzemplarz dla siebie. Warto przeczytać. Artykuł o głośnym czytaniu z Wysokich obcasów, także wart uwagi, wiele mądrych spostrzeżeń i ciekawych przykładów książek do głośnego czytania ze starszymi dziećmi :)

   Usuń
 2. Artykułu niestety nie miałam okazji przeczytać. Jednak jestem wielką miłośniczką (żeby nie powiedzieć fanatyczką 😁)książek i czytania, w szczególności dzieciom. Dzieciom czytam od małego, od fasolki 😁.Dzięki książkom, mowa Tośka rozwinęła się w ekspresowym tempie, a mieliśmy z nią problemy. Czytamy w każdej wolnej chwili i ksiazki- nasze wierne przyjaciółki zabieramy wszędzie! 😁

  OdpowiedzUsuń
 3. Czytanie na pewno niesamowicie rozwija.

  OdpowiedzUsuń
 4. Tytuł zapisałam i z przyjemnością przeczytam.

  OdpowiedzUsuń
 5. nie widzę innej opcji ;-) czytanie jest dobre nie tylko dla dzieci, ale i rodziców, którzy też muszą ruszyć szare komórki ;-)

  OdpowiedzUsuń
 6. Kiedy zaczynałam czytać córce, nie zastanawiałam się nad zaletami głośnego czytania. Po prostu kocham czytać i zaczęłam robić to, co kocham razem z bobasem. W sumie dobrze, ze nie jestem fanką np. brutalnych gier komputerowych, albo czegoś równie mało edukacyjnego :D

  OdpowiedzUsuń
 7. Muszę zapolować na tę książkę :)

  OdpowiedzUsuń
 8. nie słysząłm o tej książce i widze ze mnie ominęło duzo:0 muszę nadrobić:)

  OdpowiedzUsuń
 9. Bardzo często czytam z synem, uwielbiamy to :) Nie wyobrażamy sobie dnia bez przeczytania choćby kilku stron książki :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Czytałam tę książkę. Naprawdę warto ją poznać :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Bardzo mądre słowa. Żałuję, że nie trafiłam na ten artykuł w Wysokich Obcasach.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. poszukaj w internecie, wydaje mi się, że jest dostępny :)

   Usuń
 12. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 13. To jest niesamowite, że te 20 minut wspólnego czytania każdego dnia może mieć takie wspaniałe efekty. Mały wysiłek, wielkie zyski.

  OdpowiedzUsuń
 14. Czytanie jest pierwszym krokiem do poznawania świata przez dziecko razem z rodzicem.

  OdpowiedzUsuń
 15. Czytamy od czasów "brzucha" i jest to nasze niezmiennie ukochane zajęcie :)

  OdpowiedzUsuń
 16. Czytam dzieciom bardzo często <3 Czytałam będąc w ciąży,taka chwila relaksu, chwila tylko dla nas. Wtedy dzieci były wyjątkowo spokojne w brzuszku, teraz wiem dlaczego tak uwielbiają gdy im czytam <3

  OdpowiedzUsuń

Copyright © Szablon wykonany przez Blonparia