"Drzewo życzeń" - książka o tolerancji

poniedziałek, 4 lutego 2019

Udostępnij ten wpis:
"Drzewo życzeń" to jedna piękniejszych i wzruszających książek, które czytałam synkowi w ostatnim czasie. Nie jest to książka z burzliwą akcją, raczej bliżej jej do filozoficznych rozmyślań o przyjaźni, tolerancji, przynależności do społeczeństwa. Mimo że brzmi to dość poważnie, książka z powodzeniem możemy czytać dzieciom około sześcioletnim.


Główny bohater książki to Dąb, czyli tytułowe Drzewo Życzeń. Dąb jest nie tylko głównym bohaterem, ale także narratorem - zwraca się do nas w narracji pierwszoosobowej. Bardzo ważnymi postaciami są także zwierzęta mieszkające w drzewie. Główny bohater w miejscowej kulturze stał się Drzewem Życzeń - ludzie przywiązują na jego gałęziach kawałki papieru lub materiału z napisanym życzenie. I choć sam Dąb dobrze wie, że to nie on spełnia życzenia, będąc uczestnikiem ostatnich zdarzeń, chce pomóc losowi i spełnić życzenie dziewczynki, która niedawno przeprowadziło się z rodziną do domu w sąsiedztwie. Dziewczynka jest samotna i czuje się odrzucona, ze względu na to, że jest innego wyznania. 


Opowieść jest bardzo wzruszająca i co najważniejsze ma przesłanie - każdy człowiek, bez względu na pochodzenie i wyznanie, zasługuje na szacunek, przyjaźń i akceptację. Fantastycznie, że książka z takim morałem jest skierowana do młodych czytelników, bo są to tematy niezwykle obecne w dzisiejszych czasach. 


Poza zachwycającą treścią, w książce uwagę zwracają też delikatne i subtelne ilustracje Sary Olszewskiej. Dobór ilustracji wzmaga wymowę tej wzruszającej opowieści.
Książka, którą powinno przeczytać nie tylko każde dziecko, ale także każdy dorosły. Opowieść porusza ważny temat tolerancji, w sposób zrozumiały dla dziecka, a jednocześnie dzięki swej prostocie, wzrusza i zapada w pamięci.

Tytuł: Drzewo życzeń
Autor: Katherine Applegate
Ilustracje: Sara Olszewska
Wydawnictwo: Dwie SiostryBrak komentarzy

Prześlij komentarz

Copyright © Szablon wykonany przez Blonparia