"To jest futbol. Krótka historia piłki nożnej" - Michał Gąsiorowski

wtorek, 15 stycznia 2019

Udostępnij ten wpis:

Jeśli macie w domu małego fana piłki nożnej, to książka "To jest futbol. Krótka historia piłki nożnej" jest lekturą obowiązkową! Wspaniale napisana przez Michała Gąsiorowskiego oraz pięknie zilustrowana przez Agnieszkę i Przemysława Surmów. 
Sześcioletni, początkujący piłkarz słuchał z ogromnym zainteresowanie. A i ja, nie mając większego pojęcia o piłce, czytałam mu ją chętnie.
Na początku książki dowiadujemy się o początkach gier zespołowych podobnych do dzisiejszej piłki nożnej, o pierwszych oficjalnych zasad gry, a także o powstaniu FIFA.
Najobszerniej autor opisuje Mistrzostwa Świata, ze szczególnym uwzględnieniem reprezentacji Polski. Jeśli Polska brała udział w Mistrzostwach jest temu poświęcony dodatkowy rozdział. Przeczytać można o różnych ciekawych wydarzeniach, największych wpadkach na Mistrzostwach oraz o największych sukcesach. Opisane są legendarne postaci związane z piłką nożną i wiele anegdot, które są z nimi związane. Przeczytamy o golu Maradony, strzelonym ręką,  o skradzionym pucharze Rimeta czy o słynnym hymnie Polski w wykonaniu Edyty Górniak. 


Poza dokładnym opisem Mistrzostw Świata, opisane są także Mistrzostwa Europy od pierwszego Euro w 1960 roku we Francji do Euro w 2016 roku, które także odbyło się we Francji, a także wspomniane są inne Puchary Kontynentalne - Puchar Narodów Afryki i Puchar Ameryki.
Co ciekawe, autor pokrótce przedstawia także historię futbolu kobiecego. Jest to krótki rozdział, ale warto go przeczytać, zwłaszcza, że wśród adeptów piłki nożnej jest coraz więcej dziewczynek.


Ciekawostką są grafiki przedstawiające różne puchary piłkarskie oraz jak zmieniały się piłki od pierwszego Mundialu w Urugwaju po ostatni Mundial w Rosji.

"To jest futbol. Krótka historia." jest to książka, którą każdy młody fan piłki nożnej powinien przeczytać, a sądzę, że i starsi wielbiciele tego sportu z przyjemnością po nią sięgną.

Autor: Michał Gąsiorowski
Ilustracje: Agnieszka i Przemysław Surmowie
Wydawnictwo: Nasza KsięgarniaBrak komentarzy

Prześlij komentarz

Copyright © Szablon wykonany przez Blonparia