Seria o PUCIU - Marta Galewska - Kustra

niedziela, 20 stycznia 2019

Udostępnij ten wpis:
Każdy kto ma dziecko w wieku 2-4 lata chyba choć raz słyszał o Puciu. Seria o Puciu składa się w tej chwili z 4 części, ale wieść gminna niesie, że powstaje następna część przygód Pucia i jego wesołej rodzinki.  Książki o Puciu są napisane przez logopedę i pedagoga dziecięcego - dr n. hum. Martę Galewską-Kustrę. Każda książka zawiera krótki wstęp odnośnie tego jak można korzystać z książki, czego unikać, a na co zwrócić uwagę podczas zabawy z książką. Na końcu każdej części znajduje się krótki, obrazkowy słowniczek. Poznając Pucia i jego rodzinę dzieci mają możliwość w ciekawy sposób wspierać rozwój swojej mowy. 

Dla najmłodszych dedykowana jest pierwsza część, czyli "Pucio uczy się mówić. Zabawy dźwiękonaśladowcze dla najmłodszych". Poznajemy rodzinę Pucia - rodziców, siostrę Misię, młodszego brata - Bobo oraz babcię i dziadzia. 


Część druga "Pucio mówi pierwsze słowa" skupia się właśnie na pierwszych słowach i bardzo prostych zdaniach dziecka. Uczestniczymy w dniu z życia rodziny Pucia, idziemy z dziećmi do przedszkola, do sklepu, świętujemy urodziny oraz idziemy na basen. 


Trzecia część - "Pucio i ćwiczenia z mówienia, czyli nowe słowa i zdania" - wzbogaca słownictwo dziecka, historia do wysłuchania także jest dłuższa i wymaga od dziecka większego skupienia. Tym razem rodzina Pucia wyjeżdża w góry do cioci i wujka. 


Część czwarta - "Pucio na wakacjach. Ćwiczenia wymowy dla przedszkolaków" - tu już autorka zwraca uwagę na poprawną artykulację, w ciekawy sposób są oznaczone słowa, które dziecko powinno wypowiadać prawidłowo w określonym wieku. Na końcu książki jest tradycyjny słowniczek obrazkowy, ale także przykładowe ćwiczenia sprawności narządów artykulacyjnych - Wakacyjne minki Pucia i Michalinki. W tej części wyjeżdżamy z Puciem na wakację na Kaszuby i nad morze. Poza wspieraniem rozwoju mowy u młodszych dzieci, książki o Puciu sprawdzają się także do nauki czytania dla trochę starszych dzieci. Korzystając z tych książek z 2 latkiem i 5 latkiem, z młodszym ćwiczymy mowę, a starszy przy okazji próbuje swoich sił w czytaniu. Jak widać na zdjęciach, książki o Puciu, u nas w domu nie stoją na półce, są w ciągłym użyciu - najchętniej przez 2 latka czytana jest część druga. 

Pisząc o Puciu nie można pominąć ilustracji, które stworzyła Joanna Kłos - przyciągają oko, są estetyczne i charakterystyczne. W pierwszej części,  w moim odczuciu, troszkę zbyt stonowane, smutne barwy, w kolejnych częściach jest barwniej, acz nadal spokojnie i jest to, moim zdaniem, na plus!


Autor: Marta Galewska-Kustra
Ilustracje: Joanna Kłos
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia


Brak komentarzy

Prześlij komentarz

Copyright © Szablon wykonany przez Blonparia