Sanatorium z dzieckiem - formalności

wtorek, 22 stycznia 2019

Udostępnij ten wpis:
Trzy tygodnie października spędziłam z Kacprem w sanatorium. Zawsze myślałam, że sanatorium przysługuje dzieciom z poważnymi chorobami. Nic bardziej mylnego, nawracające infekcje dróg oddechowych oraz alergia są wskazaniami do skorzystania z leczenia sanatoryjnego. Pobyt  w sanatorium dla dzieci w wieku 3-6 lat odbywa się pod opieką rodzica lub innego opiekuna. Dziecko przyjeżdżając do sanatorium nie może mieć ukończonych 7 lat, ale może obchodzić 7 urodziny podczas pobytu w sanatorium.  Żeby pojechać do sanatorium na tzw pobyt "matki z dzieckiem" (nazwa zwyczajowa, najczęściej to matki przyjeżdżają jako opiekunowie) należy we właściwym dla swojego miejsca zamieszkania oddziale NFZ złożyć wniosek wystawiony przez lekarza. Nam wniosek wypisywał nasz lekarz rodzinny, dodatkowo dostaliśmy skierowanie na podstawowe badania laboratoryjne, których wyniki zostały dołączone do wniosku. Lekarz na wniosku może zaznaczyć czy ma to być sanatorium nadmorskie czy górskie, jednak NFZ nie musi przychylić się do tej sugestii. Wiem też, że rodzice praktykują pisanie podania z prośbą o konkretny termin, konkretne uzdrowisko, a nawet konkretny budynek sanatoryjny. Podobno czasem prośby te zostają uwzględnione. Ja takiej prośby nie pisałam. 

Następnie NFZ rejestruje wniosek i przekazuje do zatwierdzenia przez lekarza balneologa, który decyduje o rodzaju leczenia oraz o tym gdzie zostaniemy skierowani. Nam pani doktor zaznaczyła sanatorium nadmorskie i takie też przydzielił nam NFZ, ale dziwnym byłoby gdyby nie przychylili się do tej sugestii, bo mieszkamy tuż obok podgórskiego uzdrowiska Rymanów-Zdrój, a zdecydowanie potrzebowaliśmy zmiany klimatu. 

Kiedy już skierowanie zostanie zaakceptowane w NFZ, dostajemy list z numerem w kolejce oczekujących. Kolejkę można śledzić na stronie NFZ. O przyznaniu terminu NFZ ma obowiązek powiadomić najpóźniej na 2 tygodnie przed rozpoczęciem turnusu sanatoryjnego. My informację o przyznanym turnusie otrzymaliśmy miesiąc przed jego rozpoczęciem. Wyznaczono nam pobyt w nadmorskiej miejscowości uzdrowiskowej - Dąbki, w sanatorium Susmed.

 Podlegamy pod podkarpacki oddział NFZ, od dnia złożenia wniosku do dnia rozpoczęcia turnusu w sanatorium minęło dokładnie 3 miesiące i 21 dni. Jednak czas oczekiwania różni się w zależności od województwa w jakim się mieszka, a także od tego czy chcemy jechać do sanatorium nadmorskiego czy górskiego. W województwie podkarpackim czas oczekiwania należy do jednego z krótszych. 


Jak nam się podobało w Dąbkach opowiemy w następnym poście :). 

Brak komentarzy

Prześlij komentarz

Copyright © Szablon wykonany przez Blonparia