"Fajna Ferajna" - Monika Kowaleczko - Szumowska

niedziela, 30 grudnia 2018

Udostępnij ten wpis:


Rok 2018 był rokiem 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. W przedszkolu mojego synka sporo mówiło się o tym wydarzeniu oraz o patriotyzmie. Kacper był tym bardzo zafascynowany i jedną z książek przeczytanych w tym czasie jest "Fajna Ferajna" autorstwa Moniki Kowaleczko-Szumowskiej. 
"Fajna Ferajna" to wspomnienia dzieci, które brały udział lub były obserwatorami Powstania Warszawskiego.  Autorka zebrała wspomnienia o 8 osobach, na podstawie rozmów z niektórymi z młodych Powstańców, listów oraz relacji zachowanych w Archiwum Historii Mówionej Muzeum Powstania Warszawskiego. Losy bohaterów niejednokrotnie się krzyżowały. Każda historia jest warta przeczytania, każda wzrusza, każda jest inna, każda coś w nas zostawia. Nie jest to książka łatwa. Czytałam ją z sześciolatkiem i uważam, że jest to książka 6+, a nawet 8+. Jednak jeśli dziecko interesują takie tematy, wiemy, że jest gotowe na taką lekturę to z 6 latkiem można śmiało przeczytać. 
W książce zamieszczone są stare fotografie przedstawiające bohaterów, gdy byli dziećmi. Ilustracje są stonowane, nie ma ich za dużo, ale przy tym nie są patetyczne, obrazują to, o czym jest tekst. Jeśli w tekście znajduje się jakieś słowo, którego dziecko czy nawet rodzic mogą nie znać, bo jest to np. określenie używane przez powstańców, to jest ono zaznaczone na czerwono, a gdzieś w pobliżu "przyklejona" jest karteczka z wytłumaczeniem słowa lub zwrotu.  
"Fajna Ferajna" to książka, która wzbudza w nas refleksje, daje do myślenia, nie tylko dzieciom, ale i nam dorosłym. Tytuł: Fajna Ferajna
Autor: Monika Kowaleczko-Szumowska
Ilustracje: Elżbieta Chojna
Wydawnictwo: BIS

Brak komentarzy

Prześlij komentarz

Copyright © Szablon wykonany przez Blonparia